V zadnjem obdobju se vedno več ljudi odloča za nakup in uporabo toplotne črpalke za ogrevanje bivalnih ali poslovnih prostorov in sanitarne vode. Ker pa delovanje toplotne črpalke ni ravno diskreten proces, saj se lahko pojavljajo tudi težave s hrupnostjo, s katero se soočajo tako lastniki kot tudi sosedi.
Ker pa tudi obstaja več vrst toplotnih črpalk, se tudi intenzivnost hrupa posamezne toplotne črpalke razlikuje med seboj. Na primer toplotna črpalka zemlja/voda in voda/voda se največkrat nahajajo v kotlovnici, kjer prostor lahko tudi zelo dobro izoliramo. Vendar večina izvedb toplotnih črpalk zrak/voda ima zunanjo enoto, kjer se hrup bolj ali manj širi v okolico.
Zato je zelo pomembno, da smo pri nakupu produkta pozorni glede podatkov o hrupnosti naprave, izbiri namestitve in tudi pri izvedbi same montaže, da je le ta opravljena s strani za to usposobljenih strokovnjakov.
Najglasnejša je toplotna črpalka zrak-voda
Kot najpogostejši vir hrupa pri primerljivi moči se navaja toplotna črpalka zrak/voda. Hrup pa se lahko pojavi tudi pri manj kakovostnih montažah toplotne črpalke zemlja/voda in prav tako tudi voda/voda, saj je v tem primeru odvisno kjer v bivalnem prostoru se nahaja prostor kotlovnice. Hrup sproža kompresor v notranji enoti in zlasti če se le-ta nahaja blizu spalnih prostorov, je lahko za stanovalce hrup zelo moteč.
Postavitev toplotne črpalke
večja kot je moč toplotne črpalke glasnejši so izvori hrupa.
Podobno težavo lahko zasledimo tudi pri uporabi toplotne črpalke zrak/voda brez zunanje enote, saj sta v notranji enoti tudi kompresor in ventilator. Pri tovrstni toplotni črpalki so vplivi na zaznaven hrup odvisni tudi od moči toplotne črpalke – večja kot je moč toplotne črpalke glasnejši so izvori hrupa. Glede na konstrukcijo pa so lahko izvori hrupa (kompresor, ventilator) bolj ali manj zadušeni. Hkrati je pomembna tudi postavitev toplotne črpalke, da se upošteva, da imamo prosto postavitev zunanje enote, kjer na razdalji 3m okrog enote ni nobene ovire. Kar pa bi bila to najbolj optimalna postavitev, vendar v praksi se to zgodi zelo poredko.
Največkrat so zunanje enote cca. 0,5m oddaljene od objekta. In v tem primeru, če je takšna postavitev in so na primer zidovi objektov ipd. bližje zunanji enoti se hrup povečuje. Če so materiali okrog toplotne črpalke manj ugodni (npr. betonski zidovi, ki odbijajo zvočne valove in se potem ojačeno širijo) tako le preprečujejo, da se hrup lahko absorbira.
Jakost zvoka toplotne črpalke
Za glasnost toplotne črpalke oziroma jakost hrupa uporabljamo dva pojma, to sta zvočna moč in zvočni tlak. Zvočno moč kot računsko operacijo razumemo kot vrednost hrupa v vseh smereh in se določa na podlagi predpisanih meritev. Izraz zvočni tlak pa nastane povsod tam, kjer izvor hrupa povzroči valovanje in to spremeni zračni tlak. In v tem primeru, bolj kot je večja sprememba zračnega tlaka, bolj neugodno sprejemamo takšen hrup. In ravno zvočni tlak je tista vrednost hrupa, ki jih mi dejansko občutimo, kar pa je vedno odvisno od razdalje do izvora hrupa.
Znotraj hrupa pa so prisotne še različne frekvence zvočnega valovanje, kjer je toleranca posameznika različna – za nekatere je tovrstni hrup bolj, za druge manj moteč. V katalogih je običajno podan hrup neke toplotne črpalke pri nominalni moči (običajno je to v območju 50 do 70% maksimalne moči določene toplotne črpalke) in ne pri maksimalni moči.
Povzetek
Zato je ponovno potrebno izpostaviti, da je ključnega pomena to, da je kupec že pri izbiri toplotne črpalke pozoren na podatke o njeni glasnosti, saj poznejše ukrepanje za blažitev hrupa privede le še k dodatnim ter nepotrebnim stroškom. Torej, da smo dovolj vztrajni pri iskanju točnih podatkov o maksimalnem hrupu posameznih modelov toplotne črpalke in izberemo tišji model. Najboljše pa je tudi opcija, da če je le možno, da se za boljši občutek glede hrupa odpravimo sami preverit glasnost že vgrajene toplotne črpalke po predhodnem ogovoru z lastnikom ali ponudnikom.