Kaj pomeni grelno število COP in izračun grelnega števila COP
Pred nakupom toplotne črpalke je dobro, da kupec od svojih ponudnikov pridobi podatke o letnem grelnem številu v praksi (kjer so upoštevani vremenski pogoji v slovenskem prostoru) in podatki o objektu, ki je podoben njegovem. Za optimalno delovanje in učinkovitost toplotne črpalke ima velik vpliv (poleg toplotne črpalke same) tudi ogrevalni sistem ter vir energije, ki ga toplotna črpalka izkorišča. Zato je koristen izračun temperature vira toplote, ki je posledica odjem toplote s toplotno črpalko.
Pred vsakim nakupom toplotne črpalke je tudi zelo priporočeno, da preverimo tudi kako visoko je grelno število COP. Grelno število COP je kratica za pojem Coefficient of Performance, kar pomeni razmerje med pridobljeno toplotno energijo in porabljenim delom za delovanje toplotne črpalke, to je elektrika. Za večjo nazornost; če ima toplotna črpalka COP 4,0, pomeni, da pridobite za 1KW elektrike 4kW toplotne energije.
Izračun grelnega števila (COP) v odvisnosti od temperature zraka ((T)zraka):
Q = m · cp · ΔT
Vendar je pri upoštevanju grelne številke COP zelo pomembno, da smo pozorni po katerem standardu je proizvajalec določil to grelno število.
Pri uporabi toplotne črpalke za sanitarno vodo poznamo dva standarda:
- starejši EN 255/3 (manj natančne meritve) in
- novejši EN 16147 (bolj natančne meritve).
Osredotočajte se na novejši standard COP
Moramo pa se zavedati, da je merjenje po staremu standardu kar dosti nenatančno, saj lahko pride do odklona 15% razlike. In s tem tudi konkretno višje številke, kot pri merjenju z novim standardom, ki je dosti bolj specificiran in nam daje realnejšo oceno učinkovitosti toplotne črpalke. Iz tovrstnih razlogov zelo priporočamo, da se pri nakupu toplotne črpalke osredotočimo predvsem ali samo na meritve novejšega standarda, torej na EN 16147. Hkrati pa moramo biti tudi pozorni pod katerimi pogoji je bilo to tudi merjeno. Pri pogojih boste lahko zasledili oznake, kot so npr. A15W45, kar pomeni 15°C temperature zraka ter 45°C temperature predtoka ogrevalne vode. Za učinkovite toplotne črpalke pa na splošno uvrščamo tiste, ki imajo ogrevalno število (COP) 3.0 ali več.
Slabše črpalke izgubljajo moč
Na primer, da uporabljamo toplotno črpalko tipa zrak-voda, kjer poznamo standard EN 255 in standard EN 14511, je nujno, da upoštevamo tudi dane pogoje. Torej, če za primer vzamemo povprečje naših zim, je smiselno, da primerjamo rezultate merjenja pri temperaturi zraka +2°C in ne pri 10+°C ali več. Pri teh pogojih bi se med bolj primerne toplotne črpalke uvrstile tiste, ki bi bile ob teh pogojih učinkovitejše, torej toplotne črpalke, ki dosegajo grelno število vsaj 3,4 (najbolj optimalne pa bi bile toplotne črpalke z grelnim številom 3,7 ali več). Ob vsem tem pa moramo upoštevati tudi učinkovitost toplotne črpalke, ki jo ima v najbolj temperaturno obremenjenih zimskih dneh, kjer se temperatura lahko spust pod ledišče in takrat tiste črpalke, ki so v osnovi slabše kakovosti lahko konkretno izgubijo svojo moč delovanja.
Kaj upoštevati pri nakupu toplotne črpalke
Kot smo že na začetku omenili, je pomembno, da smo pri nakupu toplotne črpalke pozorni na podatke o letnem grelnem številu toplotne črpalke in njenem grelnem številu (COP) ter da ob tem upoštevamo vremenske pogoje, kjer se objekt nahaja ter karakteristike objekta samega. Na tem mestu pa je pomembno opozoriti, da se ob nakupu ne osredotočimo le na grelno število COP, saj so ti podatki o visokih izkoristkih lahko zelo zavajajoči. Zakaj? Ker se trenutna vrednost grelnega števila COP nenehno spreminja glede na pogoje delovanja. V tem primeru, da dobimo čim boljši približek realnega števila pa je izračun letnega faktorja učinkovitosti – SPF. Letni faktor učinkovitosti za delovanje uporablja povprečni koeficient za celotno ogrevalno sezono oziroma skozi celo leto. In ravno ta podatek nam da natančnejši vpogled v realno stanje, kot trenutno grelno število COP, ki so predstavljena kot enkratna testiranja v laboratorijih. Za učinkovite toplotne črpalke na splošno uvrščamo tiste, ki imajo letni faktor učinkovitosti (SPF) višji od 3.0.