Med uporabniki klimatskih naprav se pogosto pojavi vprašanje, kaj storiti, ko klimatska naprava preneha delovati oziroma ne ogreva ali ne hladi več in ali lahko tovrstno napako odpravijo sami.
Možni vzroki za to, da klimatska naprava ne greje oz. ne hladi
Nastavitve na daljinskem upravljalniku
Seveda, če pride do situacije, ko vaša klimatska naprava ne hladi oziroma ne greje več, lahko najprej sami preverite in poskušate napako odstraniti.
Najprej je treba pogledati prižgane funkcije na daljinskem upravljalniku. Na daljinskem upravljalniku najprej izberete funkcijo »MODE«, kjer odprete nastavitve delovanja klimatske naprave. Če si želite prostor ohladiti, mora na danem upravljalniku biti prikazan ukaz »COOL« ali narisana snežinka, notranja temperatura pa naj bo nižja kot v prostoru, kjer je notranja enota.
Torej, ko vklopite vašo klimatsko napravo, najprej preverite nastavitve na daljinskem upravljalniku. Ker se morajo pri menjavi režima hlajenje/gretje tlaki izenačiti, počakajte cca. 5 minut. Če so nastavitve pravilne, je velika verjetnost, da boste potrebovali pomoč serviserja.
V sistemu primanjkuje plina
Možen vzrok za nedelovanje lahko najdemo tudi pri zunanji enoti za delovanje kompresorja in ventilatorja. Če to deluje in se klimatska naprava še vedno ne ohladi, obstaja velika verjetnost, da v sistemu primanjkuje plina. Takrat se učinkovitost delovanja klimatske naprave zmanjša, poraba energije pa za njeno delovanje poveča. Vzrok je plin, ki pa ne hladi samo zraka, ampak tudi kompresor klime. Zaradi pomanjkanja plina se lahko tako posledično kompresor pregreje in zaradi tega lahko potem pride do mehanskih poškodb na kompresorju. In to potem predstavlja precej visok strošek. V tovrstnem reševanju problema, to delo zaupajte pooblaščenem servisu oz. strokovnjakom. Zakaj? Ker to delo vključuje delo s hladilnim sredstvom, ta pa je zakonsko predpisan, ker zahteva specifično znanje iz okoljskega in varnostnega področja. Pooblaščeni serviserji imajo široko znanje o lastnostih hladilnega sredstva, ki so obremenilni za okolje (prepovedano je tovrstni plin spuščati v okolico) in zahtevano je tudi znanje s samim načinom dela s plinom, da ne bi prišlo do nezaželenega uhajanja plina v okolico. Serviserji se seznanijo tudi glede natančnega dela u njim, da z njim varno upravljajo, da ne pride do zmrzlin ali poškodb zaradi visokega tlaka sredstva. V celoti pa to zajema tudi seznanitev s pravilnikom o varnosti pri delu ter zaščitnih sredstvih ter dosledno upoštevanje le-teh.
Zamašeni filtri
Med pogostimi vzroki za nedelovanje klimatske naprave so največkrat tudi zamašeni filtri. Ti so pogosto posledica slabega vzdrževanja uporabnikov klimatskih naprav. Poleg slabšega delovanja klime, so lahko pridružene tudi neprijetne vonjave. Neprijetne vonjave zato, ker imajo filtri ključno funkcijo pri tem, da zadržijo največji del umazanije, prahu in mikroorganizmom iz zraka. Priporočeno je, da filtre vsaj enkrat na leto dobro očistimo. Rednega vzdrževanja klimatske naprave pa ni pomembno le z vidika njenega delovanja, ampak tudi pomembno vpliva na naše zdravje. Le redno vzdrževana klimatska naprava in skrbno čiščenje njene notranjosti sta pogoj za pravilno in učinkovito delovanje in da zagotovimo, da naprava ne ogroža našega zdravja.
Zamašene zračne filtre pa lahko po navodilih proizvajalca očistimo tudi sami. Najprej operite zračne filtre z vodo ali jih čistite s sesalcem. Če je prah bolj trdovraten in se ga težje odstrani, lahko uporabite mlačno vodo razredčeno nevtralni detergent. Filtre se nato posušijo na zraku. Najbolj optimalno je, da se zračne filtre očisti na vsaka dva tedna, zlasti če vašo klimatsko napravo uporabljate na vsakodnevni bazi. Tako imenovani ‘katalitični filter’ za čiščenje zraka, katera naloga je, da odstranjuje neprijetne vonjave iz zraka, pa lahko očistite s pranjem z vodo (npr. na vsake pol leta), na vsake 3 leta pa ga zamenjate z novim.
Za splošno vzdrževanje filtrov vaše klimatske naprave pa lahko poskrbite z rednim čiščenjem;
- da vsakokrat odstranite prah s sesalcem in operete z vodo,
- če je filter zelo umazan, ga za 10-15 minut namočite v mlačno vodo, ki ji pred tem dodajte mešanico nevtralnega čistilnega sredstva
- po pranju s filtra otresite vodo in ga posušite na zraku, najboljše nekje v senci
- ker je filter iz poliestra, je pomembno, da ga ne ožemate, saj s tem preprečite poškodbo le-tega.
Kaj preveriti, ko je učinek hlajenja ali gretja slab
Ko je učinek hlajenja oziroma gretja pri klimatski napravi slab, proizvajalci usmerjajo uporabnike, da preverijo:
- ali so zračni filtri čisti,
- ali karkoli ovira vstop in izstop zraka notranje in zunanje enote,
- ali je nastavitev temperature primerna,
- ali so vsa okna in vrata zaprta in
- ali sta hitrost in smer toka zraka nastavljena primerno.
Na koncu je smiselno ponovno izpostaviti, da redni letni servis klimatske naprave (npr. kontrolo tlaka hladilnega plina in po potrebi polnjenje, čiščenje in dezinfekcijo toplotnega izmenjevalnika, pregled in kontrolo delovanja elektromotorjev, kompresorja, ventilatorja in loput, dezinfekcijo uparjalnika, kontrolo delovanja elektronske regulacije, vizualni pregled naprave in njenih napeljav…) ter lastno vzdrževanje (čiščenje protiprašnih filtrov, pravilna uporaba klimatske naprave…) pomembno vpliva na optimalno delovanje vaše klime in bo vaš prostor primerno segrevala oziroma hladila.