Danes so klimatske naprave nepogrešljiv element za klimatizacijo gospodinjstev in poslovnih prostorov. Klimatske naprave niso priključene na vodovodne cevi, ampak še vseeno lahko iz nje priteče vode. Kako je to možno?
Najprej je treba vedeti, da voda, ki priteče iz klime ni voda iz vodovoda, ampak gre v tem primeru za kondenzat. Preberite več o razlogih, zakaj iz zunanje enote klimatske naprave kaplja kondenz.
Kondenzat se lahko pojavi tako v notranji kot zunanji enoti klimatske naprave. Ko klimatska naprava opravlja funkcijo hlajenja, kondenzira notranja enota, ko pa greje, kondenzira zunanja enota. V primeru, da se pojavi odtekanje vode iz notranje enote, le-to povzroči, da voda teče mimo za to namenjenih odtokov in nam povzroči neprijetnosti – kot je je npr. razlivanje vode po stenah ali opremi stanovanja, kar dela škodo in dodatne stroške. Voda lahko kaplja iz klimatske naprave v zaprtih prostorih tudi zaradi nepravilno nameščene zunanje enote ali zamašenega odtoka.
Preberite ta članek, v kolikor vas zanima, zakaj voda kaplja iz notranje enote klimatske naprave.
Primerna namestitev zunanje enote klima naprave
Kako je pa pri odtekanju vode iz same zunanje enote klimatske naprave? To je vprašanje, ki se največkrat pojavi, ko uporabniki opazijo vodne kaplje pri svoji zunanji enoti klime. Zaradi tovrstnega pojava se to upošteva že pri sami namestitvi in montaži zunanje enote oziroma inštalacije cevi za kondenz. Ta se namesti malo nižje in po kanalu, kjer sta električni povezovalni kabel in bakreni cevi. V omenjeni cevi se nahaja hladilno sredstvo, kjer se spelje tudi cev za odvod kondenza. Glede same namestitve zunanje enote, pa v primeru, da živite v bloku, jo je najenostavneje namestiti na balkon, pod oknom, na strehi ipd. Pri montaži je potrebno dati poudarek na odvod kondenza.
Kondenz zaradi razlike v temperaturah
Do samega kapljanja kondenza iz klime zunanje enote, se pojavi največkrat zaradi razlike v temperaturi zraka v dnevnem in nočnem času. Kondenz se pri zelo nizkih temperaturah spremni v led, zjutraj, ko se pa zrak otopli, pa se začne led taliti in teče iz zunanje enote. V tem primeru je treba izolirati sektor (lahko z uporabo volne), ki je nameščen kot izmenjevalnik toplote.
Če pa kaplja voda iz notranje enote v času, ko npr. zunaj dežuje, je možno, da je odtočna cev napačno nameščena. Preveriti je potrebno nagibni kot montaže, saj se bo tako zmanjšala verjetnost, da se bo npr. pozimi, ko je zunaj sneg, le-ta ležal na napravi in se talil. Možnost kapljanja iz klimatske naprave je tudi zaradi zamašitve filtrirnega sistema – zamešena cev, ki se zalepi ali pa je sistem poškodovan in se skozi neželeno odprtino odvaja kondenz. V tem primeru je potrebo sistem popraviti in ga dodobra očistiti. Pri čiščenju (prahu, volne, žuželke) je potrebno izpostaviti, da se uporabljajo le čistila, ki so namenjena tovrstnemu čiščenju, saj v nasprotnem primeru naredimo več škode kot koristi.
Povzetek
Torej, ko govorimo o kapljanju vode iz zunanje enote klimatske naprave lahko generalno rečemo, da je kapljanje normalen proces, saj zaradi sprememb zunanje temperature nastaja kondenz, kar pa je popolno običajen proces. V primeru, da pa prihaja do neobičajnega delovanja, pa je najboljše, da za nasvet vprašate strokovnjaka, ki vam bo predlagal ustrezno rešitev ali pa napako odpravil.