Klimatska naprava je danes nepogrešljiv produkt vsakega doma ali delovnega okolja. S svojim delovanjem nam nudi prijetno bivanje, svežino zraka in temperaturo, ki nam najbolj ustreza. Da bo klimatska naprava vedno delovala v svoji najboljši zmogljivosti, pa moramo poskrbeti, da za njo ustrezno skrbimo in jo redno vzdržujemo. Poleg čiščenja, je zelo pomembno, da klimo tudi polnimo s hladilnim plinom, saj s tem skrbimo, da bo naprava učinkovito ter pravilno delovala.
Priporočen redni servis (kamor sodi tudi polnjene klime s hladilnim plinom) za gospodinjske klimatske naprave je vsaj enkrat na leto. Najbolj priporočljivo je, da to opravimo pred začetkom poletne sezone. Pri večjih klimah, ki delujejo neprestano – torej 24ur/dan, pa je treba servis in vzdrževanje opraviti 3-4krat na leto. Ne glede na to, ali govorimo o klimatskih napravah, ki jih uporabljamo v gospodinjstvu, za osebne namene ali so to klime, ki jih uporabljamo v poslovnih prostorih, firmah, je potrebno za njihovo vzdrževanje skrbeti redno.
Polnjenje klime s hladilnim plinom
Pri polnjenju klimatske naprave s hladilnim plinom, je najprej pomembno, da se opravi pregled hladilnega sistema. Zaradi specifikacij posameznih naprav je priporočljivo, da tovrstno delo opravi strokovnjak. V primeru, da se ugotovi, da je potrebna menjava plina v klimatski napravi, mora serviser uporabljeno hladilno sredstvo prečrpati v za to namenjeno posodo, s čimer se zagotovi, da je plin varno shranjen. Po potrebi se plin menja ali pa se ga le dopolni v klimatsko napravo. Po opravljenem postopku se ponovno preveri tlak plina v napravi. S tem se preveri ali je sistem napolnjen po navodilih s strani proizvajalca klimatske naprave.
Pomanjkanje plina povzroča v večjo porabo
Učinkovitost delovanja klime se z večletno uporabo zmanjša, poveča pa se poraba energije za njeno delovanje. Povečanje porabe energije pa je najpogostejši vzrok v pomanjkanj hladilnega plina v sistemu. Le-ta s časoma počasi pronica v okolje, zato je potrebno, da potencialno puščanje hladilnega plina iz sistema, serviser s tako imenovanim freonskim testerjem to preveri.
Poskrbite tudi za reden servis klime
Redni servis klimatske naprave vključuje zunanji pregled naprave in njenih napeljav, nadzor vijačnih spojev. Pregled torej vključuje nadzor tlaka hladilnega plina in po potrebi polnjenje le-tega. Strokovnjak tudi poskrbi za čiščenje klimatske naprave, torej, čiščenje zračnih filtrov, čiščenje in dezinfekcijo toplotnega izmenjevalnika, dezinfekcijo uparjalnika, pregled in čiščenje zbiralnika za odtoka kondenza iz notranje enote, kontrolo temperature izpihanega zraka notranje enote, hladilnega sistema. Pregleda se tudi delovanje elektromotorjev, kompresorja, ventilatorja in loput klime, delovanje elektronske regulacije, čiščenje maske in pokrova notranje enote. Če je potrebno se zamenja tudi baterija v daljinskem upravljalniku. Opravi se tudi splošno testiranje klimatske naprave.
Povzetek
Kot smo že omenili, se učinkovitost klime sčasoma zmanjša in v primeru, da za vzdrževanje klime ne skrbimo redno, le-to vpliva tudi na porabo električne energije in s tem nastane nepotreben in dodaten strošek. Zato je zelo pomembno, da spremljamo prisotnost hladilnega plina in na podlagi tega tudi ustrezno reagiramo.
Potrebno se je tudi zavedati, da so posamezni deli klime lahko gojišče za različne bakterije, lahko se ustvari plesen in podobno. Posledica le-tega je zatohel, neprijeten von, zato je poleg polnjenja klimatske naprave, pomembno, da za njo tudi skrbimo z rednim čiščenjem in dezinfekcijo notranje in zunanje enote.
Da se izognemo vsem omenjenim neprijetnostmi, ki smo jih omenili v članku, je priporočen servis klimatskih naprav, ki se uporabljajo v gospodinjstvu, vsaj enkrat na leto, medtem, ko za klime, ki so neprestano v delovanju in se največkrat nahajajo v kakšnih večjih firmah, pa štirikrat na leto.