Ko uporabljate klimatsko napravo doma ali v svojem delovnem okolju, ni dovolj, da smo pozorni le na primerno temperaturo. Svojo pozornost moramo enako nameniti tudi na kvaliteto kroženja zraka, primerno vlažnost, svežino in mikrobiološko kakovost. Da bo klimatska naprava delovala v svoji največji učinkovitosti, je pogoj za to, da napravo redno čistimo in vzdržujemo. V primeru, da pustimo, da ostane nečista, vlažna, je to idealno okolje, da postane gojišče za razvoj in razmnoževanje bakterij ter plesni.
Čiščenje notranje in zunanje enote klimatske naprave
Za pravilno delovanje klimatske naprave je moramo poskrbeti tako za notranjo kot zunanjo enoto. Pri notranji enoti je pogosto potreba po čiščenju zračnih filtrov, ki jih je potrebno čistiti vsaka dva tedna. Velikokrat se zgodi, da najmanj pozornosti namenimo prav zunanji enoti klime, kar pa je pogosta napaka. Zunanja enota klimatske naprave je ves čas (če jo pred tem ne zaščitimo primerno) izpostavljena različnim zunanjim vplivom – vremenskim razmeram (dež, sneg, vročina…) ali drugim zunanjim dejavnikom (poškodbe). Zato je potrebno redno kontrolirati v kakšnem stanju je naša naprava; da če je potrebno, odstranimo kakšno listje, sneg, očistimo prah in podobno. Priporočamo, da zunanjo enoto v izogib neprijetnostmi dobro zaščitimo. Priporočljivo je namestiti nadstrešek, ki ščiti enoto pred dežjem, sončnimi žarki in umazanijo.
Samostojno čiščenje klimatske naprave
Moramo pa biti pozorni, da ko se lotimo čiščenja klimatske naprave, da jo izključimo iz električne napeljave. V primeru, da ne vemo kje je naprava priklopljena, je najboljše, da v tem primeru izklopimo varovalko na katero je klimatska naprava priključena. Priporočamo tudi, da se za čiščenje klime, zlasti v vročih poletnih dneh, odločimo pozno popoldne, ko se zunanje temperature malo znižajo in se takrat potreba po uporabi klime zmanjša.
Čistila za čiščenje klime
Pri samem čiščenju zunanje enote je dobro, da uporabimo tudi čistila, ki delujejo kot antikorozijsko sredstvo, kar bo pripomoglo poleg očiščeni napravi, tudi k vzdrževanju le-te. Čistila morajo biti blaga in klimatske naprave nikakor ne čistimo z razredčili, bencinom, polirnimi masami ali insekticidi, saj bi to enoto lahko poškodovalo.
Za učinkovito očiščeno zunanjo enoto, je pri postopek čiščenja dobro, da odstranimo ohišje klimatske naprave, saj le tako lahko dostopamo do ventilatorja, kondenzatorja, ki ga je tudi potrebno očistiti. Seveda pred tem napravo vseh nečistoč očistimo površinsko. Pri čiščenju za težje dostopne dele (npr. kondenzatorja), lahko uporabimo čistilno sredstvo, ki je namenjeno in prilagojeno prav tovrstnim zahtevam, torej omogočijo dostopnost težje dostopnih delov.
Poleg čiščenja opravite tudi pregled klimatske naprave
Ne smemo pa spregledati dejstva, da je čiščenje zunanje klimatske naprave (zlasti notranjosti naprave) lahko za marsikoga zahtevno opravilo. V tem primeru pa priporočamo, da čiščenje zunanje enote klime prepustimo strokovnjaku, da opravi tovrstno delo. Poleg tega pa lahko ta čas čiščenja izkoristite in namenite še splošnemu pregledu klime, ki je prav tako pomembno za njeno vzdrževanje. Kot smo že omenili, je reden servis s strani pooblaščenega serviserja zelo priporočljiv. Ko pa med letom sami skrbite za redno čiščenje, je pomembno, da se držite napotkov v navodilih, ki ste jih dobili, ko ste kupili klimatsko napravo. V tem primeru bo klimatska naprava lahko dolgo delovala brezhibno, v svoji največji zmogljivosti in tako poskrbela za naše dobro počutje in zagotovila pogoje za zdravo okolje.